Opis trasy

1/ Jizerka, Mořina – zjazd na Lasičí cestu ( Drogę Łasic), 1700 m

Trasa, na tym odcinku spełnia parametry ścieżki rowerowej. Zaczyna się na wysokości 890 m n.p.m., przy parkingu na Mořině , u podnóża bazaltowego Bukovca (1005 m), dominanty Jizerki. Dotąd prowadzi szosa z Horního Polubného i tutaj się kończy. Po kilkuset metrach trasa opada wzdłuż Upolínové louky (Pełnikowej Łąki ) pod Bukovcem do osady Jizerka. Dalej biegnie obok schroniska Jizerka, przy zrekonstruowanym schronisku Pyramida (Piramida) przekracza rzeczkę Jizerkę po naprawionym moście i dalej biegnie obok Panského domu (Pańskiego Domu) , w pobliżu Muzeum Gór Izerskich. Nastąpnie biegnie wzdłuż odrestaurowanego budynku byłej huty szkła ( Sklárny) aż do zrekonstruowanego mostu przez Safírový potok ( Szafirowy Strumień). Za nim trasa przed łąką pod Hnojovým domem (Gnojowym Domem) ( na wiosnę tutaj kwitną tysiące żonkili), skręca w prawo na Lasičí cestu .

Cały ten odcinek ma stabilne podłoże, nową nawierzchnię asfaltową i zrekonstruowane mosty, łącznie z przeciwpowodziowymi zabezpieczeniami. Odcinek ten był wybudowany w ramach projektu Droga Rowerowa Jizerka – Jakuszyce.

Poziom trudności: lekki
Nawierzchnia: asfalt

2/ Lasičí cesta (Droga Łasic) – zjazd na Panelovou cestu (Drogę Płytową), 100 m

Krótki odcinek po drodze z płyt do zjazdu w prawo na Panelovou cestu. Od tego miejsca aż do polskich Jakuszyc prowadzą w zimie po tej drodze również trasy narciarstwa biegowego. 

Poziom trudności: lekki
Nawierzchnia: płyta betonowa

3/ Panelová cesta (Droga Płytowa) – zjazd na most przez Izerę, 1 100 m

Trasa biegnie po płytach betonowych, wzdłuż lasu, który otacza osadę na północnym wschodzie,gdzie wznosi się Środkowy Grzbiet Gór Izerskich.

Poziom trudności: lekki
Nawierzchnia: płyta betonowa

4/ Zjazd na most przez Izerę – most przez Izerę 1 300 m

Trasa opuszcza drogę z płyt i wzdłuż rzeczki Jizerki opada w kierunku biegu rzeki Izery. Na początku trasy znajduje się znak : Rowerzysto, zejdź z roweru. Jeśli na trasie nie ma pieszych, pierwszych kilkaset metrów trasy można z ostrożnością zjechać.Później trasę zaczną przecinać kanały odprowadzające wodę, wyłożone gładkimi kamieniami o podobnej średnicy jak średnica koła roweru. Odcinek ten nie polecamy zjeżdżać na rowerze nie tylko ze względu na duży stopień trudność. W tym miejscu zbiegają się trasa rowerowa i uczęszczany szlak turystyczny Nová hřebenovka (Nowa Ścieżka Grzbietowa).CHKO Gór Izerskich i województwo liberecke wydały w roku 2006 zgodę na rozszerzenie tego odcinka z 1 m na 2,5 m, szczególnie ze względu na jego zimowe utrzymanie przy użyciu ratraka z zachowaniem zasad ochrony przyrody oraz poszanowanie na tym odcinku zbieżności trasy rowerowej i szlaku turystycznego. Ostatnie 150 m trasy do mostu biegnie 1.pasmem ochrony przyrody, a zatem ścieżką.

Poziom trudności: średni aż trudny – zalecane prowadzenie roweru
Nawierzchnia: piasek, kruszywo, żwir, kamień

5/ Most przez Izerę, granica - najniżej położne miejsce na trasie – 790 m n.p.m.

Most ma metr szerokości, zalecamy prowadzić rower. Nad mostem wznosi się wierzchołek Graniczniku, obok którego biegnie szlak turystyczny na Orle. Skrót ten nie nadaje się dla rowerzystów.

6/ Most przez Izerę – zjazd na Orle, 900 m

Większa część trasy biegnie wzdłuż zalesionego, kamienistego koryta Izery, leśną drogą warstwicowego charakteru. Pierwszych 300 m od mostu może być droga mokra, po drodze płyną źródełka ze zbocza Graniczniku a nawierzchnia jest kamienista. Stopniowo, w kierunku skrzyżowania z drogą Velká Jizerská louka ( Wielka Izerska Łąka) – Orle jakość nawierzchni się poprawia.

Poziom trudności: średni aż lekki 
Nawierzchnia: piasek, kruszywo, żwir, ziemia

7/ Zjazd na Orle – Orle, 700 m

Po skręcie w prawo na szeroką drogę łączącą Velkou Jizerskou louku (Wielką Izerską Łąkę) (warto odwiedzić) – Orle wspinamy się na łagodne wzniesienie do byłej osady szklarskiej Orle, którą dziś tworzą 3 domy na dużej łące. W byłej kamiennej leśniczówce mieści się Schronisko Orle, gdzie można coś zjeść i przenocować.

Poziom trudności: lekki 
Nawierzchnia: kruszywo

8/ Orle – stadion Bieg Piastów – Jakuszyce, 4 600 m

Oznakowana trasa biegnie szerokimi, leśnymi drogami, które w zimie są przygotowywane jako trasy narciarstwa biegowego. Lekko wznosi się i wije terenem leśnym, ostatni odcinek prowadzący na stadio biegnie wzdłuż reaktywowanej trasy kolejowej z Harrachowa przez Jakuszyce do Szklarskiej Poręby. Przez rozległy stadion sportowy, wzdłuż biatlonowej strzelnicy, biegnie zrekonstruowany odcinek ścieżki rowerowej, który był wybudowany w ramach projektu Jizerka – Jakuszyce. Ścieżka ta umożliwia bezpieczny przejazd przez Jakuszyce, nie musząc objeżdżać stadion po uczęszczanej drodze międzynarodowej Harrachov – Szklarska Poręba , jak to było koniecznością dotychczas. 

Poziom trudności: lekki 
Nawierzchnia: asfalt, odcinek na stadionie w Jakuszycach kruszywo

Na całej długości trasy obowiązuje zakaz wjazdu pojazdów mechanicznych, z wyjątkiem VIP i zakwaterowanych w osadach Jizerka, Orle oraz samochodów Lesů i CHKO.

Copyright 2011-2019 © Cyklotrasa Jizerka - Jakuszyce